Parafia św. Kazimierza w Koszalinie

PIERWSZA KOMUNIA INDYWIDUALNIE / PRZYGOTOWANIE W PANDEMII

Drodzy Rodzice!

Sytuacja z pandemią zmieniła nasze życie pod bardzo wieloma względami.

Wiadomo już, że także pod kątem przeżycia tegorocznej Uroczystości Pierwszej Komunii świętej.

Wyznaczone na jesień daty – 20.09 i 27.09 – są formą uspokojenia i zaplanowania uroczystości w bezpieczniejszym czasie.

Pojawiają się jednak głosy i pytania, czy nie można by uroczystości komunijnej przyspieszyć.

Otóż – istnieje taka możliwość. Zebrała się już grupa kilku Rodziców, którzy zdecydowali się na Komunię w mniejszej grupie i szybszym niż wrześniowy terminie.

Gdyby taki pomysł chodził po głowie także innym Rodzicom – jest to kwestia jak najbardziej możliwa – do rozważenia i dogadania. 

W wypadku chęci przyspieszenia Komunii i przeżycia jej w mniejszej grupie i szybciej – proszę o kontakt indywidualny, telefoniczny ze mną za pomocą SMSa o treści (mniej więcej):
Jesteśmy Rodzicami / Jestem Rodzicem N.N. (imię i nazwisko dziecka). Chcemy posłać dziecko do Komunii szybciej niż we wrześniu. Będziemy / będę czekać na informacje. Podpis (czy ewentualne inne wskazówki, czy informacje)

Będę czekał na te wiadomości do końca czerwca. Potem ustalę termin spotkania, na którym dogadamy wszystkie szczegóły. W razie innych pytań/kwestii – proszę o telefon.

_____________________________________________________________

PRZYGOTOWANIE DO KOMUNII W PANDEMII

Drodzy Rodzice!

Wielu z Was – w duchu odpowiedzialności – zastanawia się jak mają wyglądać przygotowania do Komunii (bez względu na termin) w czasie pandemii.

Otóż – nie trzeba robić nic nadzwyczajnego, a jedynie podtrzymywać to wszystko, co podejmowaliście do tej pory:

  • nauka modlitwy i podtrzymywanie praktyki codziennej modlitwy – najlepiej po prostu się modlić z dzieckiem tymi wszystkimi modlitwami, które były konieczne do zaliczenia
  • udział we Mszy świętej (o ile nie doświadczacie ogólnego lęku przed wychodzeniem z domu) Źle by było, gdyby życie pod wieloma względami wrócił do nomy (wyjścia z domu, zakupy, odwiedzanie skupisk ludzi itp,), a zabrakło by udziału we Mszy świętej, bo wizyta w kościele jest na pewno niebezpieczna.
    Jeśli natomiast rzeczywiście unikane są skupiska ludzi i spotkania, to dobrym rozwiązaniem jest udział we Mszy świętej w ciągu tygodnia (na niedzielnych rzeczywiście jest już spora liczba wiernych), gdzie ludzi jest mniej i łatwiej o bezpieczne odległości. (w kościele wciąż obowiązuje zasłanianie ust i nosa i w miarę możliwości bezpiecznej odległości)
  • powtarzanie formuły spowiedzi – wszak będzie to potrzebne na całe życie
  • tłumaczenie dziecku, tak jak i tłumaczycie sobie, skomplikowanie tej sytuacji, także pod kątem wiary i jej przeżywania. Warto powiedzieć jedno – Pierwsza Komunia jest ważnym momentem, ale nie ostatnim w drodze wiary. Dlatego warto wychowywać w wierze w całej tej złożonej sytuacji. Nazywać swoje odczucia, jako osoby wierzącej – trudno mi było/jest bez udziału we Mszy świętej, a jest to dla mnie ważne; trzeba nam się modlić teraz w domu, i może trochę więcej niż normalnie itp.
    Gdyby był jeszcze lęk przed udziałem we Mszy – czy w niedzielę, czy w dzień powszedni – to przyjść do kościoła na chwilę modlitwy w ciągu dnia, kiedy nikogo nie ma. Przekazujcie wiarę w taki sposób, w jaki sami ją teraz przeżywacie i ocalacie. To będzie najlepsze rozwiązanie!