Czym różni się wspólnota od grupy?
Grupa to 3 lub więcej osób, które robią coś razem, mają jakieś zadanie lub utożsamiają się ze sobą przez wspólne poglądy.
Wspólnota ma coś dodatkowego – więzi, które istnieją i umacniają się między członkami wspólnoty poprzez wspólne spotkania, rozmowy i oczywiście modlitwę.
Najdoskonalszą wspólnotą jest Trójca Święta – Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, i to na wzór wspólnoty Osób Bożych próbujemy tworzyć naszą Filipową Wspólnotę,
Dlaczego św. Filip?
Dobrze jest, kiedy wspólnota obiera sobie patrona, tego świętego, którego szczególnie czci, a który bierze konkretnych ludzi w opiekę. U początku naszej Wspólnoty obraliśmy za patrona św. Filipa – wyjątkowego świętego, świętego radosnego, który potrafił radość zachowywać nawet w najtrudniejszych momentach swojego życia. I tak już zostało. Filip jest nasz, a my jego.
Dla kogo wspólnota?
„Spodobało się Bogu zbawić nas we wspólnocie”. Kościół jest wspólnotą, do której należą wszyscy wierni, ale kiedy Bóg pociąga ku sobie to chce się tą radością dzielić z innymi, chce się o tej radości i bliskości Boga opowiadać innym. Trudno to robić w gronie kilku tysięcy ludzi. Potrzeba, by było nas mniej – Apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi, też było tylko 12…
Do naszej Wspólnoty zapraszamy zatem każdego, kto daje się pociągać Bogu, albo chce się dać pociągnąć Bogu bliżej.siebie. Miejsce zatem pośród nas znajdzie i rodzina/małżeństwo i osoba samotna, starsza i młodsza – każda, która chce Bogu dać więcej z siebie i swojego czasu nić tylko niedzielną Eucharystię; Bogu i innym.
Kiedy i jakie spotkania?
Od tego roku (jesień 2017) spotykamy się przede wszystkim w pierwsze czwartki miesiąca, gdzie razem się modlimy, słuchamy konferencji, stawiamy ważne pytania i szukamy na nie odpowiedzi. Pijemy także razem herbatę i jemy dobre wypieki.
Drugim terminem jest najczęściej trzeci czwartek miesiąca, gdzie zwykle spotykamy się sami, bez księdza, aby w swoim gronie podzielić się przemyśleniami i owocami naszej refleksji. Przewodnikiem do refleksji jest Katechizm Kościoła Katolickiego – przewodnikiem, ale i przede wszystkim punktem wyjścia. KKK ma już ponad 25 lat i jest to wykład tego w co i Komu wierzymy. Dobrze jest znać własną wiarę, dlatego każdego miesiąca czytamy i rozmyślamy nad kilkoma punktami z Katechizmu, by na wspólnym spotkaniu dzielić się swoimi przemyśleniami, wątpliwościami i pytaniami. Kiedy sami nie dajemy rady – pytania podrzucamy Księdzu, który w konferencji w I czwartek próbuje na nie odpowiedzieć.
ZATEM ZAPRASZAMY
PRZYJDŹ I ZOBACZ
Jedno spotkanie do niczego nie zobowiązuje
św. Flipie – módl się za nami!
Opiekun – ks. Wojciech Pawlak